• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/%C3%87anakkale-Ge%C3%A7ilmezwwwcanakkalewebtr/268239523221323
  • https://twitter.com/canakkalewebtr
    • Çanakkale 1915 'ÇANAKKALE GEÇİLMEZ...!' Çanakkale'nin Sitesi...
    • www.canakkalegecilmez.com / www.canakkale.web.tr / www.canakkale.com.tc
Çomü Kampus Fm

Saat
Hava Durumu
Aile Hekimini Bul

Site Haritası

Bozcaada

Tanrı, Bozcaada'yı insanlar uzun ömürlü olsun diye yaratmış."
Heredot


Bozcaada, Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale iline bağlı ,ülkemize ait iki adadan biridir.Bozcaada Türkiye’nin üçüncü büyük adası olarak Çanakkale Boğazı’nın hemen girişinde yer alır. Yerleşim, adanın kuzeydoğusunda yer alan ilçe merkezinde toplanmış olup bunun dışında herhangi bir köyü bulunmamaktadır. Bozcaada'nın tamamının doğal ve tarihi sit alanı olması adanın bakirliğini korumasında önemli bir etken olmuştur . Bozcaada için söylenilecek ilk söz, bağcılık ve şarapçılığın geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan köklü geleneklerinden biri olduğudur. Bozcaada’nın en dikkat çekici yanlarından biri de bakir koyları,turkuaz rengi denizi ve incecik kumları olan sakin ve huzur dolu plajlarıdır. Adada denize girilebilecek çok sayıda irili ufaklı koy bulunur. Adanın istediğiniz yerinde denize girebilir dalış yapabilirsiniz…

 

Tarihi:

Antik Çağ’da adı Tenedos olan Bozcaada, stratejik konumundan dolayı çağlar boyunca birçok kez istilaya uğramış ve el değiştirmiştir. Adanın bilinen ilk sakinleri Pelasg'lar. Daha sonra sırasıyla Fenikeliler, Atinalılar, Yunanlılar, Persler, Büyük İskender, Bizanslar, Cenevizler, Venedikler ve Osmanlılar adaya hâkim olmuştur.Osmanlı yönetiminde geçen uzun bir dönemden sonra, Balkan Savaşları sırasında 1912’de Yunanistan tarafından işgal edilen ada, 1923 Lozan Anlaşmasıyla Gökçeada ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlanmış bulunmaktadır.

Coğrafi Konumu:

Bozcaada, Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale Boğazı’nın hemen girişinde yer alır.Bozcaada’nın yüzölçümü etrafındaki adacıklarla beraber 37.6 km2, çevresi 38 km dir. Adanın anakaradaki feribot iskelesine uzaklığı ise 6 km dir.

 

 

 

 

Nüfusu:

2007 nüfus sayımına göre adanın resmi nüfusu 2276. Yazın gelen ziyaretçilerle ada nüfusu 8-10 bin’e kadar çıkabilmektedir.

Ulaşım Alternatifleri:

Arabayla: İstanbul’dan gelirken Tekirdağ-Keşan yolu üzerinden Çanakkale Boğazı’na  vardıktan sonra.Geliboludan,Ecebattan veya Kilitbahirden Çanakkale’ye geçmelisiniz. Çanakkale’den sonra Geyikli-Bozcaada tabelalarını takip ederek yaklaşık 50 dakikada Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne ulaşabilirsiniz.

Otobüsle: Özellikle sezonun yoğun olduğu dönemde İstanbul ve İzmir’den Bozcaada’ya her gün Geyikli Yükyeri İskelesi’na kadar otosbüs bulabilirsiniz. Yaz dönemi dışında İstanbul tarafından geliyorsanız Çannakkale garından Geyikli İskelesine kalkan veya İzmir yönünden geliyorsanız  Ezine’deki otobüs garından minibüslerle Geyikli’deki iskelesine varabilirsiniz.

Uçakla: İstanbul’dan Bozcaada’ya en kısa sürede ulaşmanın yolu, THY'nin İstanbul-Çanakkale arasında yapılan seferlerini kullanmak. Havaalanı ile Çanakkale merkez arasındaki mesafe 2 km. Servis aracı ya da taksi ile Çanakkale otobüs garına, buradan da saat başı kalkan minübüslerle Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne ulaşabilirsiniz. Ya da denk gelirseniz Çanakkale-Bozcaada arasında düzenlenen deniz otobüsü seferleri ile bir saat gibi kısa bir sürede dirak adaya geçebilirsiniz.

Arabalı Feribot Seferleri: Bozcaada’ya ulaşım Gestaş adlı özel bir firma tarafından,1 feribot (arabalı vapur) ile sağlanıyor. Bozcaada ile Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi arasındaki 4 mil mesafe, ortalama yarım saatte alınıyor. Yaz sezonunda karşılıklı yapılan sefer sayısı 6 iken, bu sayı kışın 3’e iniyor.

Deniz Otobüsü Seferleri: Yaz döneminde Çanakkale-Bozcaada arasında haftanın üç günü deniz otobüsü bulunmaktadır .Kışında havanın uygun olduğu dönemlerde çalışan deniz otobüsü  ile  yolculuk yaklaşık  1 saat sürmektedir.

 

 

Çanakkale Şehir Merkezine Uzaklığı:

Bozcaada’nın Çanakkale şehir merkezine uzaklığı 60 km dir.

Görülecek Yerleri:

Ada Sokakları: Otantik yapısı ,zakkumların ve sardunyaların süslediği şirin rum evleri, ve arnavut kaldırımları… belki Ada sokaklarını bir saat içinde yürüyerek gezebilirsiniz  ama bir kere dolaşmak asla yetmiycektir , her seferinde yeni bir ayrıntı keşfedeceğiniz sokak araları özellikle fotoğraf severler için , bol vakit geçirilmesi gereken yerler.

Bozcaada Kalesi: Feribotla adaya yaklaşırken ilk dikkatinizi çekecek adanın heybetli kalesi olacak.Türkiye’nin en iyi korunmuş kalelerinden biri olan Bozcaada Kalesi’nin ilk olarak ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmiyor. Fenikeliler, Cenevizler ve  Venedikliler tarafından kullanılan kale, bugünkü görünümünü Fatih Sultan Mehmet döneminde var olan kalıntılar üzerine tekrar inşa edilmesiyle almış(1455).İç bölümünde Bozcaada’dan çıkarılan arkeolojiik eserler ve eski amforalar sergilenmektedir.

Şarap Fabrikaları: Bozcaada'nın şarap fabrikaları, şarapçılık geleneğinin çok eski yıllara dayandığı adanın vazgeçilmez yapıları. Dilerseniz şarap fabrikalarının hiçbir ücret ödemeden gezebilir şarabın şişelenme aşamasına tanık olabilirsiniz ayrıca yanında tadım yaparak alışveriş yapabileceğiniz şarap satış mağazaları da bulunmaktadır.

Bozcaada Alaybey Camii: Çocuk parkı karşısında, şehrin tam merkezinde kırmızı kesme taştan yapılmış olan camidir. İnşa tarihi kesin bilinmemekle birlikte, 1700 yıllarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Caminin avlusunda ufak bir mezarlık bulunmaktadır. Burada 14 tane mezar vardır. Bunlardan biri Osmanlı’da sadrazamlık yapmış olan Halil Hamit Paşa’ya aittir. İbadete açıktır.

Ayazma Manastırı: Bozcaada’nın ayazması adanın güney kısmında yer alır . Burada çift oluklu tarihi bir çeşme, 8 yaşlı çınar ağacı, küçük bir manastır ve 2 tane tek katlı yapı bulunur.Ayazma’daki Rum Ortodoks cemaate ait manastır, Rum azize Aya Paraskevi adına yapılmış ve onun adını taşımaktadır.Her yıl 25-26-27 Temmuz’da kutlanan Rumların Aya Paraskevi günü Yunanistan’dan gelen ve ada halkınında katıldığı kalabalık bir grubun Ayazma’da toplanıp eğlendiği,halk arasında  Ayazma Panayırı denilen gündür.

Göztepe: Adanın en yüksek noktası (192 m) olan Göztepe’ye çıkmak, denizin ortasındaki büyük bir geminin kaptan köşküne çıkmak gibi.Adanın dört tarafını görebileceğiniz etkileyici bir manzarası var. Özellikle güneş batarken kaçırmamanız gereken bir manzara size bir ada üzerinde olduğunuzu hissettirecek! Göztepe’ye çıkmak için düzgün bir araba yolu bulunmaktadır. Merkezden yürüyerek de 30-45dakikada ulaşabilirsiniz.

Bozcaada Müzesi: Bozcaada Müzesi, ziyaret ettiği yeri yakından tanımak isteyenler için eşi bulunmaz bir fırsat. Ada günlerinizi daha anlamlı kılmak istiyorsanız adaya gelir gelmez yapmanız gereken ilk şey bu müzeyi ziyaret etmek.

Rüzgar Gülleri: Gündüze son noktayı koymak için Batı Burnu’nu ziyaret etmek bir gelenek haline gelmiş adada.Belki de hayatınızda seyredebileceğiniz en büyüleyici günbatımı  burnunuzda yabani kekik kokuları ve yüzünüzü okşayan vazgeçilmez ada rüzgarı ile sizi bekliyor.

Meryem Ana Kilisesi: Bozcaada’daki Rum Ortodoks cemaate ait, ibadete açık olan tek kilisedir. Rum Mahallesinin tam ortasına konumlanmıştır. Giriş kapısında 1869 tarihi okunan kilisenin, ilk yapılış tarihinin Venedikliler zamanına kadar uzandığı düşünülüyor. Avlusundaki 4 katlı çanın bulunduğu saat kulesinin yüksekliği 23.8 m dir.Kilisenin içini görmek için tek fırsatınız Pazar sabahları 8‘de yapılan ayindir. Onun dışında ziyarete kapalıdır.

 

Konaklama Alternatifleri:

Pansiyonlar: Genelde merkezde toplanmış Bozcaada pansiyonlarının çoğu adalı aileler tarafından işletilmektedir. Dolayısıyla ada kültürünü yansıtan özelikleri ve sımsıcak ada halkının misafir perverliğini görebilirsiniz.

Oteller: Oteller daha profesyonel ve geniş servis yelpazeleriyle tercih sebebiniz olabilir. Otellerin birçoğu butik otel havasında olup çoğunlukla adalı aileler tarafından işletilmektedir.Merkez dışı genelde iki katlı binalardan oluşan, ada panaromasıyla başbaşa kalabileceğiniz şirin mekanlar. Bazılarının deniz bazılarının bağ manzarası bulunuyor. Hemen hemen hepsi butik tarzında, küçük oteller.

Bağ evleri: Otel ve pansiyon dışında ada üzerinde dağınık olarak konumlanmış bağ evleri bulunuyor. Bağ evleri adanın yüzyıllar öncesiden kalma mimari geleneği. Bu evlerin bazıları son yıllarda restore edilerek pansiyon haline getirilmiş. Bir kısmıda bağ evi görünümünde sıfırdan inşa edilmiş.

Yeme İçme:

Adada daha çok uzun uzun yemek yiyebileceğiniz tarzda restoranlar bulunuyor. Yemek ve şarap kültürü gelişmiş bir yer olduğu için yemekler aceleye getirilmiyor. O yüzden fast-food kültürü de adada hiç rağbet görmüyor. Ada restoranları Kuzey Ege mutfağına özgü yemekler hazırlıyor. Taze deniz ürünleri, adaya özgü otlardan yapılan mezeler, zeytinyağlılar bu mutfağın öne çıkan lezzetleri.

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret346756
Takvim
Son Dakika Haberler...

Gazete Manşetleri