• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/%C3%87anakkale-Ge%C3%A7ilmezwwwcanakkalewebtr/268239523221323
  • https://twitter.com/canakkalewebtr
    • Çanakkale 1915 'ÇANAKKALE GEÇİLMEZ...!' Çanakkale'nin Sitesi...
    • www.canakkalegecilmez.com / www.canakkale.web.tr / www.canakkale.com.tc
Çomü Kampus Fm

Saat
Hava Durumu
Aile Hekimini Bul

Site Haritası

Bayramiç

Bayramiç Çanakkale iline bağlı bir ilçedir ve nüfusu 29.499 dur.

Coğrafi Konumu:

Biga yarımadasının Orta Bölümünü oluşturan Bayramiç 38-40 kuzey enlemleri ile 26-28 doğu boylamları arasında yer alan denizden 100-76 m. yükseklikteki yarı dağlık bir alan üzerine kurulu 1275 km2 lik bir yüzölçümü kaplamaktadır. Doğuda Çan ve Yenice, Batıda Ezine, Güneyde Ayvacık ilçeleri ve Balıkesir ili, Kuzeyde Çanakkale merkez ilçesi ile çevrili Bayramiç batıdan doğuya doğru yükselen ve yer yer 1500 metrenin üstüne çıkan dağlık bir alan üzerine kurulmuştur.

Tarihi:

Bayramiç ve yöresi İlkçağlarda Truva Krallığının sınırları içindedir. Ortaçağ boyunca büyükçe bir Rum Köyü olarak kalmıştır. Bizanslılara bağlı olduğu dönemde bugünkü Tepe Camii’nin bulunduğu yerde bir Kır Kilisesi bulunmaktadır. Bayramiç 1357 Yılında Türklerin Rumeli’ye geçişleri sırasında Süleyman Paşa tarafından görevlendirilen Ahi Hızır Emir Bey tarafından fethedilmiş ve Emir Bey Bayramiç’e yerleşmiştir. Bundan sonra,Türk boyları bu Camii etrafına ve bugünkü şehir merkezine yerleşmeye başlamışlardır. Önceleri göçebe halk,bayramlarda ve dini törenler için buraya toplanıp dağıldığından,bayram yeri anlamına “Bayram İçi” veya “Bayram İçin” adı verilmiştir. Bu söyleyiş zamanla “Bayramiç” şeklini alarak kasabanın adı olmuştur.


İlçemiz sınırları içinde bulunan Kebrene (Çaldağ Tepesi) ve Skepsis (Kurşunlu Tepesi) kalıntıları milattan önce 3000 yıllarına dayanan yerleşim yerleridir. Osmanlılar döneminde ise ilçe merkezinde Hadımoğlu Konağı,Taşköprü,Ahihızır Türbesi,Hacıbali ve Karşıyaka Camiileri ile Dede Çeşmesi yapıları kalmıştır.

Görülecek Yerler:

Hadımoğlu Konağı:17. yüzyılda Konya'nın Hadim kasabasından gelerek, Bayramiç'e yerleşen Mustafa ve Ahmet isimli iki kardeş burada dabaklık yapmaya başlamışlardır. Kısa bir sürede zengin olan kardeşler, zamanın hükümetinden Bayramiç sancaktarlığı'nı almışlardır. Hadimoğlu konağı, bu sancakta kardeşlerden kalan ve günümüze kadar fazla tahrip olmadan gelebilen en güzel sivil mimarlık örneklerinden binidir. Binanın bazı yerlerinde Bayramiç ilçesine 14.km. uzaklıkta yer alan Kurşunlu tepe üzerinde Skepsiz Antik kentinden gelen mimari parçalar dekorasyon unsuru olarak kullanılmıştır. İç ve dış cepheler tamamen resim, fresk, alçı süsleme ve ahşap oymalarla tezyin edilmiştir. 1973 yılında, bina, varislerden hazinece satın alınmış, bilahare Kültür Bakanlığana devredilmiştir. 1996 yılında Bayramiç Kaymakamlığına tahsis edilen konak, "Türk Evi-Etnografya Müzesi" olarak Çanakkale Valiliğince gösterime arzedilip, Bayramiç halkına armağan edilmiştir.

Kazdağı: Kazdağlarının kuzey etekleri Çanakkale sınırları içindedir.

Ayazma: Ayazma Mesire Yeri, Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde Kaz Dağları'nın eteklerinde bulunmaktadır.
Ayazmada her yıl Ağustos ayında Truva Festivali içinde bir gün ( Ağustos ayının ikinci haftası Pazar günü ) burada şenlikler düzenlenip, güzellik yarışması yapılır. Ünlü tarihçi Homeros’un “İliada” isimli kitabında Ayazmada dünyanın ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer olarak bahsedilmektedir. Sergi ve Panayırlar Her yıl 17 Mayıs ve 27 Ağustos tarihlerinde olmak üzere yılda iki kez panayır açılmakta olup, 4 gün süre ile devam etmektedir.

Ulaşım:

Ziyaretçiler Çanakkale otogardan saat başı kalkan otobüslerle Bayramiç merkeze ulaşabilirler. Bayramiç’in Çanakkale merkeze uzaklık 65 km.dir.

Konaklama Alternatifleri:

Otel Dağbaşı: Tesis, Bayramiç Yanıklar köyündedir.

Otel Karaoğlu: Tesis Bayramiç merkezindedir.

Yeme - İçme Alternatifleri:

Ziyaretçiler merkezde bulunan pansiyon,misafir evleri ve belediye otellerinde konaklayabilirler.Ziyaretçilere yöresel yemekleri tatma fırsatı merkezde bulunan lokantalar tarafından sağlanmaktadır.

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret344932
Takvim
Son Dakika Haberler...

Gazete Manşetleri