• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/%C3%87anakkale-Ge%C3%A7ilmezwwwcanakkalewebtr/268239523221323
  • https://twitter.com/canakkalewebtr
    • Çanakkale 1915 'ÇANAKKALE GEÇİLMEZ...!' Çanakkale'nin Sitesi...
    • www.canakkalegecilmez.com / www.canakkale.web.tr / www.canakkale.com.tc
Çomü Kampus Fm

Saat
Hava Durumu
Aile Hekimini Bul

Site Haritası

Gökçeada

Gökçeada (İmroz), Çanakkale'ye bağlı  bir ilçe ve Türkiye'nin en büyük adasıdır. Ege Denizi'nin kuzey ucunda,  Saros Körfezi girişinde yer almaktadır. Gökçeada 95 kmlik kıyı şeridine sahiptir. Adanın en batısında  Avlaka Burnu yer almaktadır ve Türkiye'nin de en batı noktasını oluşturmaktadır.

İlçede bir Sağlık Ocağı ile 50 yataklı bir hastane mevcuttur. İlçede içme suyu sıkıntısı yoktur  ve İlçeye  24 lt/sn. su verilebilmektedir. Ada milli elektrik sistemine denizaltı kabloları ile bağlanmıştır. Tüm yerleşim birimlerinde elektrik Ulaştırılabilmektedir. 28 km. uzunluğunda şehir kanalizasyon şebekesi mevcuttur. 118 km. tamamı asfalt yol ağı bulunmaktadır.

Gökçeada Tarihi:

Gökçeada tarih boyunca bir çok devletin egemenliğine girmiştir. Gökçeada Çanakkale Boğazının girişinde stratejik  bir noktada olmasından dolayı, her zaman dikkat çeken bir ada olmuştur. Gökçeada sık sık işğalci devletler tarafından saldırıya uğramasından dolayı ada’da herhangi bir  gelişme sağlanamamıştır  ve  ada halkı bu istilalardan zarar görmüştür. Baskı ve sıkıntılardan bunalan halk İstanbul'u fetheden sonra  Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet'e heyet halinde giderek himaye talep etmişlerdir.

Ada'da ilk yaşayan halk Pelaglar (Akalar) dır.  Bilim adamlarının tespitine göre, Ada'nın tarihi  5 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Akalar'dan sonra Mikenler, Persler, Rosenelar, Atinalılar, Sparta, Romalılar, Bizanslar, Venedikliler, Cenevizliler, Osmanlılar, İtalya, Yunan Devleti, ve Türkiye Cumhuriyeti, Gökçeada'ya hakim oldular.

Nüfus:

Gökçeada, ilçe merkezi ve 9 köy olmak üzere 10 merkezden oluşmaktadır. Köyler:  Kaleköy, Tepeköy, Uğurlu, Eski Bademli, Yeni Bademli, Eşelek, Zeytinliköy, Şirinköy ve Dereköy'dür. Son sayımlara göre merkez nüfusu 7,100, köyler nüfusu 1,500 olmak üzere toplam 8,600 kişidir.

Ulaşım:

Gökçeada'ya iki yoldan ulaşılabilir bunlar; Çanakkale Limanı'ndan yada Gelibolu Yarımadası'ndaki Kabatepe Limanı'ndan kalkan feribotlardır.

Gökçeada Kuzulimanı'ndan Çanakkale'ye uzaklık yaklaşık 32 mil ve 2 saat 30 dakika sürmektedir, Gelibolu Yarımadası'ndaki Kabatepe Limanı'na ise 14 mil uzaklıktadır ve 1 saat 45 dakika sürmektedir.

İstanbul yönünden gelen ziyaretçiler için Kabatepe Limanı, Anadolu'dan gelenler için ise Çanakkale Limanı daha uygundur. İstanbul'dan Kabatepe yaklaşık 350 Km., (TEM oto yolundan Kınalı Tekirdağ yol ayrımından çıktıktan sonra sırasıyla Tekirdağ, Keşan, Gelibolu, Eceabat üzerinden Kabatepe) Ankara'dan Çanakkale’ye yaklaşık uzaklık  650 Km., İzmir'den Çanakkale yaklaşık uzaklık 330 Km., Bursa'dan Çanakkale yaklaşık uzaklık 280 Km. dir. Özel araçlarıyla gelmek isteyenler, benzinliklerde kolayca bulunabilen karayolları haritalarından faydalanabilirler.

Ada’ya Otobüs ile ulaşmak isteyen ziyaretçiler ise gestasdenizulasim.com.tr  web adresinden gemi sefer saatlerine hakkında bilgi alabilirler ve kendilerini buna göre ayarlayabilirler.

Gökçeada ile Çanakkale arası mesafe yaklaşık 2 kmdir.

Gezilecek Yerler:

Tepeköy, Tuz Gölü, Sualtı Milli  Parkı, Peynir Kayalıkları, Kaya  Mezarı,  Çınarlı Ovasındaki 5 bin yıllık Höyük, lahit mezarlar.

Ayrıca Kaleköy'de, Cenevizlilerden kalma bir kale kalıntısı,  Kapıkaya mevkiinde Şeytan Kayalıklarında Eski bir kale kalıntısı, Güzelcekoy'da İngilizler 'in kullandığı Birinci Dünya Savaşından kalma Karargah ve baraj gölü kalıntıları ve denizdeki batıklar vardır. Adadaki, Roksados mevkiinde, dünyanın en eski barajlarından birinin kalıntıları bulunmaktadır.

Tepeköy'deki Thameni'de ''gömülmüş yer'' bulunan arkeolojik kalıntılar vardır. İlçede, Kefaloz'da, Tepeköy'ün Balidosta, Zeytinliköy'ün Araşia ve Krioneroda, Dereköy'ün Pirğosta ve tabii Kastro'da birçok arkeolojik kalıntı bulunmaktadır.

Konaklama Alternatifleri:

Yuvalı Plajı, Uğurlu Köyü ve Şirinköy'deki otel ve pansiyonlar, Ada merkezindeki otel ve pansiyonlar 

Rum Köyleri, Rum Köyleri'ndeki otel ve pansiyonlar, Kaleköy Liman'daki otel ve pansiyonlar, Yeni Bademli'deki pansiyon ve apartlar , Aydıncık Plajı ve Eşelek Köyü'ndeki pansiyon ve kampingler. 

Yeme - İçme Yerleri:

Gökçeada Plajlardaki Restoran ve Kafeler , Gökçeada merkezindeki restoran ve kafeler  Köylerde, Gökçeada Köylerdeki Restoran ve Kafeler.

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam66
Toplam Ziyaret347913
Takvim
Son Dakika Haberler...

Gazete Manşetleri