• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/%C3%87anakkale-Ge%C3%A7ilmezwwwcanakkalewebtr/268239523221323
  • https://twitter.com/canakkalewebtr
    • Çanakkale 1915 'ÇANAKKALE GEÇİLMEZ...!' Çanakkale'nin Sitesi...
    • www.canakkalegecilmez.com / www.canakkale.web.tr / www.canakkale.com.tc
Çomü Kampus Fm

Saat
Hava Durumu
Aile Hekimini Bul

Site Haritası

Gelibolu

Onlarca farklı milletin evlatlarının, gözünü kırpmadan canını verdiği, günümüz dünyasının gördüğü en son centilmen ve mert savaşın gerçekleştiği, barışın kenti Gelibolu…

Tarihi:

İyi ve güzel şehir anlamına gelen Galli Polis adıyla anılan Gelibolu’nun tarihte ilk kez Hitit İmparatorluğunun M. Ö. 1200’de parçalanmasından sonra, Frigler ve onları izleyen Lidyalılar’ın Anadolu’ya geçişleri sırasında önem kazandığı bilinmektedir. Ardından Pars`ların , Sparta`lıların, Makedon`ların, Bergama`lıların, Roma`lıların, Bizans`lıların ve son olarak da Türklerin hakimiyetine geçen bu güzel kent 1915 yılında, tam sekiz buçuk ay süren kanlı çarpışmaların merkezi olmuştur. 500 bine yakın insanın hayatını kaybettiği bu harp sonucu şehir büyük tahribata uğramıştır. Bölgeyi işgal etmeye çalışan Yunanlıların, kenti 1922 yılında terk etmesinin ardından, şehir 1926 yılında ilçe merkezine dönüştürülmüştür. Bölge, her yıl 18 Mart Deniz Zaferi Kutlamaları ve 25 Nisan ANZAC günü etkinlikleri dolayısla büyük kalabalıklara ev sahipliği etmektedir.

 

Bir destana benziyor senin bugünkü halin,
Okurken duyuyorum sesini ihtilalin.
Övün, ey Çanakkale ki, Sen Mustafa Kemal’in
Yüz milletle yüz yüze ilk görüştüğü yersin!
   Faruk Nafiz Çamlıbel

Konumu:

Gelibolu yarımadasının kuzey-doğu kısmında, Çanakkale Boğazı'nın Marmara Denizi'ne açıldığı noktada yer alan kentimiz, eşsiz manzarası ve tarihi dokusuyla, 126.6 km kıyı uzunluğunda, göz kamaştırıcı ve canlı tarihin eşsiz kanıtlarını taşıyan 10.50 km uzunluğunda  sahil şeridine sahiptir.

Nüfüs:

2009 yılı nüfus sayımlarına gore kentimizin nüfusu 45 853 tür.

Ulaşım:

İlçemize  karayolu, havayolu ve deniz yolu ile ulaşım mümkündür. İlçemize şehir içinden ulaşım Çanakkale şehir merkezinden kalkan Eceabat feribotu ile ve devamında 31 km karayolunu takip ederek  ya da Çanakkale İl merkezinden 33 km uzaklıktaki Lapseki ilçesinden kalkan feribotlar ile direkt sağlanmaktadır.

İstanbul üzerinden gelen misafirlerimiz için ise karayolu opsiyonunun bulunduğu gibi, haftanın belli günlerinde Türk Hava Yollarının tarifeli seferlerinin gerçekleştiği Çanakkale Merkez varışlı uçak seferleri de bulunmaktadır.Lütfen Daha detaylı bilgi için thy.com.tr yi ziyaret ediniz.

Çanakkale'ye Uzaklığı:

Çanakkale Şehir merkezine 33 km ve Çanakkale Havaalanına ise 45 km uzaklıktadır. Günün her saatinde kalkan feribotlar ile ilgili detaylı bilgi almak için http://www.gestasdenizulasim.com.tr adresini ziyaret edebilrisiniz.

Turizm:

Çanakkale sahip olduğu tarihi, turistik ve kültürel zenginlikleri ile yerli ve yabancı turistlerin daima gözdesi olmuş bir İlimizdir. Gelibolu, geçmişte yaşanmış olaylara tanıklık etmiş, yaşayan bir tarih ve ayrıca yeşilin ve mavinin tüm tonlarıyla içiçe yaşandığı önemli bir kenttir. Kentimiz de Osmanlı Dönemine ait bir çok yapıt ve Osmanlı’ nın ünlü düşünür, yazar, sanatçı, din adamı ve kaptan paşalarının anıt mezarları bulunmaktadır. Bu açıdan Gerek ilçe merkezi, gerekse de  Çanakkale Savaşlarının cereyan ettiği Gelibolı Yarımadası Tarihi ve Milli Parkı’nda bulunan Türk Anıt ve Şehitlikleri ile Yabancı Anıt ve Mezarlıkları ile ilçemiz, yılın her mevsimi yoğun bir şekilde yerli ve yabancı turist akınına uğramaktadır.

 

Ziyaret edebileceğiniz başlıca çekim noktaları : Namazgah, Hallac-I Mansur, Bayraklı Baba Anıt Mezarı, Gelibolu Kalesi, Gelibolu Mevlevihanesi ve Tarihi ve Milli Yarımada Şehitlikleridir.

Yeme - İçme:

Gerek Marmara denizine olan kıyıları, gerekse de Ege bölgesine olan kıyılarından dolayı balık ve deniz ürünleri açısından çok zengin ve süslü bir mutfağa sahip olan kentimizin, özellikle farklı balık yeme, saklama ve pişirme kültürüne sahiptir. Özelllikle sardalya balığımızın konservesi ve mangalı tüm dünyaca tanınmaktadır. Bu leziz balıkların üzerine ise yediklerimizin ağırlığını alması için “Meşhur Peynir Helvası ve “Mevlevi Tatlısı” sizleri beklemektedir.

Konaklama Tesisleri:

Konaklamalar, çoğunlukla konaklama imkanları açısından daha geniş bir yelpazeye sahip olan Çanakkale bölgesinde yapılmakta olsa da, Gelibolu ilçemizde de huzurlu ve keyifli zamanlar geçirmenizi sağlayacak temiz ve konforlu konaklama tesisleri bulunmaktadır. Tabii çevrenin zengin güzellikleri ve savaş alanları dışında, Kabatepe'deki müze, piknik ve kamp alanlarından faydalanılabilinir. Ayrıca Eceabat İdare ve Ziyaretçi Merkezi ile buradaki günübirlik alan ve kır gazinosundan faydalanmak mümkündür. Çadır ve karavanla konaklama imkânı da bölgemizde mevcuttur.

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret346756
Takvim
Son Dakika Haberler...

Gazete Manşetleri