• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/%C3%87anakkale-Ge%C3%A7ilmezwwwcanakkalewebtr/268239523221323
  • https://twitter.com/canakkalewebtr
    • Çanakkale 1915 'ÇANAKKALE GEÇİLMEZ...!' Çanakkale'nin Sitesi...
    • www.canakkalegecilmez.com / www.canakkale.web.tr / www.canakkale.com.tc
Çomü Kampus Fm

Saat
Hava Durumu
Aile Hekimini Bul

Site Haritası

Ezine

Ezine, tarihi dokusuyla Ege denizine olan bağlantısı ve şifalı yer altı suları ile pek çok doğal ve görsel zenginliği bünyesinde barındıran nadir ilçelerimizden birisidir. Çanakkale iline bağlı olan Ezine ilçesi doğuda mitolojik efsanelere konu olan İda dağı bugünkü adıyla Kazdağı, batıda Ege denizi, güneyde Ayvacık ilçesi, kuzeyde Çanakkale ili ile çevrilidir. Ezine ve çevresi 2.mezozoik çağda meydana gelmiştir. Kazdağlarının kuzeyinden doğup, ilçenin ovasından geçip Çanakkale boğazına dökülen Menderes çayı ve ilçeyi ikiye ayıran Akçin çayı zengin bir topografya oluşturmaktadır.

Ezine Gezilecek Yerler:

Abdurrahman Camii: Cami Orhangazi döneminde  M.1310 yılında yapılmıştır.Kurucusu Abdurrahman Bey ‘dir.Camii halk arasında ise Ulu camii olarak söylenir.

Seferşah Camii: Yıldırım Beyazıt döneminde yaptırılmıştır.Camii ilçenin merkezinde küçük bir mescittir.Caminin avlusunda Seferşah Bey’in temsili kabri bulunmaktadır.

Zeytinli Camii: İlçenin içindeki köprünün batısındadır.Hicri 1970 yılında inşa  edilmiştir.Kurucusu Kethüd Mehmet Efendi ‘dir. 

Seferşah Hamamı: Ezine içinde köprübaşında büyük bir çifte hamamdır.Geniş kubbeli soğukluk küçük bir ılıklık ve halbet bölümlerinden oluşmaktadır. 8 köşeli göbek taşının çevresinde 3 eyvan ve 2 halbet vardır. 

Ahi Yunus Türbesi: Türbedeki üç sandukadan birisi Ahi Yunus’a diğer ikisi onun kardeşlerine ait olduğu ifade edilmektedir. Türbe 1324 yılında Gazi Süleyman Paşa tarafından yaptırılmış olup, ahşap ve kiremit örtülü ve geniş pencereli bir yapıdır. Kasabanın fatihi gözüyle bakılır. Türbenin bugünkü hali yakın zaman mimarisidir.  

Eren Dede: Ezine’nin güneyinde yer alan adını verdiği tepenin üzerinde bulunmaktadır. Kimliği hakkında bilgi yoktur. Her yıl Nisan ayının 3. Pazarında yapılan ziyaretler geleneksel  hale gelmiştir. 

Kemallı Köyü Camii: 14.yy’da 1.Murat döneminde yapılmıştır. Tek kubbeli ana mekan ve çapraz tonozlu revaktan oluşmaktadır.

Ezinedeki Tarihi Yerler:

Yeditaşlar: Koçali Köyü yakınında granit kayaların çevrelediği gizli bir taş ocağıdır. Roma İmparatorluğu. zamanında bu ocaktan alınan taş sütunlar Dalyan İskelesinden imparatorluğun çeşitli yerlerine sevk ediliyorlardı. Halen, imal edilmiş ve sevk edilmemiş halde kalanlardan yedi tanesi ocakta bulunmaktadır.160 cm genişliğinde 12 m uzunluğundaki her sütun yaklaşık 60 ton ağırlılığındadır. Bu taşların nakledilmesindeki inanılmazlık yöreyi 
ilginç hale getirilmektedir.

Neandria: Kayacık köyü yolundaki Çığrı Dağı’ndadır.1400x450m.’lik bir alanı kaplayan yerleşim yerinin surları ve kuleleri çok ilginçtir. Kulelerin bir kısmı MÖ 5.yy bir kısmı MÖ. 4.yy da yapılmıştır. Yazılı kaynaklar tapınağın güney doğusunda  Apollon’nun bir heykelinin bulunduğunu bildirmektedir. Neandria kalesi; Ezine, Mahmudiye Ovalarına ve sahile tam manasıyla hakim bir yerde inşa edilmiştir.

Sankrea: Zambak Tepesinde bulunan  bu yerde büyük bir şato kalıntısı mevcuttur. Bizans İmparatorluğu zamanında siyasi mahkumların hapsedildiği bir yer olarak bilinmektedir.

Kolonia: Neandria’nın limanı olarak kullanılan bu yer Aktaş Ovası ile Tavaklı İskelesi arasındadır. Ovadan görünüşü beşiğe benzediği için bu yöreye Beşiktepe adı verilmiştir. Büyük bir yerleşme yeri değildir.

Köprüler:

Asılhan Köprüsü (Sarımsakçı Köprüsü): Ezine’ye 6 km mesafede bulunan eski Çanakkale yolu üzerinde, Cumhuriyet döneminde yapılan köprünün çevresinde görülen kalıntılar ne zaman yapıldığı bilinmeyen eski köprünün kalıntılarıdır.

Ezine’ye Ulaşım:

İlçemiz Çanakkale - İzmir asfaltı (E–87) üzerinde bulunmaktadır. Çanakkale’ye 45 km. Ayvacık’a 21 km. Bayramiç’e 25 km. uzaklıktadır.

İlçemizin batısında Bozcaada İlçesine, Geyikli Beldesine yapılan yeni iskeleden feribot seferleri ile ulaşım sağlanmaktadır. İlçemizin hava yolu ile ulaşımı yoktur.

Coğrafi Konumu:

Ezine İlçesi Çanakkale İline bağlıdır. Çanakkale – İzmir karayolu içinden geçer. Çanakkale’ye 42 m uzaklıktadır. Doğuda Bayramiç, batıda Ege Denizi, güneyinde Ayvacık ilçesi, kuzeyde Çanakkale ili ile çevrilidir. İlçede genelde Akdeniz ikliminin bitkisi olan maki görülmekle beraber batısı ve kuzey-batısı ormanlarla kaplıdır. En yağışsız aylar ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Nüfusu:

22 Ekim 2000  tarihinde  yapılan Genel Nüfus Sayımı  Sonuçlarına göre İlçenin toplam nüfusu 35301’dir. Bu nüfusun  13.309’ u ilçe merkezinde, 21.992’si ise belde ve köylerde yaşamaktadır.

Görülecek Yerler:

Antik Çağ'da Neandria olarak bilinen Ezine, Hamaksitosun kuzeyinde bir Aiolya yerleşim merkezidir. Orhan Gazi döneminde, Türk boylarının bölgeye gelişlerinden sonra Ezine Osmanlı topraklarına katıldı.

Bugün Neandria, sankrea ve Alexandreia-Troas gibi Antik Dönemin yerleşme merkezlerinden bir kısmını da hudutları içerisinde barındıran Ezine'de Orhan Gazi döneminden, ahi Yunus Zaviye ve Türbesi, Murad-ı Hüdavendigar döneminden Asılhan Bey Cami ve Kabri,Yıldırım Bayezid Han döneminden Seferşah Hamamı önemli tarihi varlıkları olarak dimdik ayakta durmaktadır.

Konaklama Alternatifleri:

Turistik Ezine Belediye Oteli: Baransel Cad. No:6 Ezine/Merkez.

Adonis Motel: Ezine ilçesine bağlı  Dalyan köyü yolunda, denize 70 metre mesafede, ister  şezlongda, isterseniz incecik kumların üzerinde stresten uzak bir tatil yapmak isteyenler için havası, denizi, kumsalı ile yıllardır birçok ailenin tercihi olan doğa harikası motel

Adonis Motel: Alexandria Troas antik kentine 2 km, Bozcaada vapur iskelesine 4 km mesafede, denize cephe, zeytin ağaçlarıyla çevrili bungalow tipi evlerde konforu bulabileceğiniz, denizin, doğanın ve tarihin tadına doyacağınız şirin bir tatil cenneti.

Yeme - İçme Alternatifleri:

Tekçam Restaurant: Tavaklı İskelesi

Güntepe Restaurant: İzmir Karayolu Üzeri No:13/7

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret344927
Takvim
Son Dakika Haberler...

Gazete Manşetleri