• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/%C3%87anakkale-Ge%C3%A7ilmezwwwcanakkalewebtr/268239523221323
  • https://twitter.com/canakkalewebtr
    • Çanakkale 1915 'ÇANAKKALE GEÇİLMEZ...!' Çanakkale'nin Sitesi...
    • www.canakkalegecilmez.com / www.canakkale.web.tr / www.canakkale.com.tc
Çomü Kampus Fm

Saat
Hava Durumu
Aile Hekimini Bul

Site Haritası

Eceabat

Eceabat, Çanakkale ilinin bir ilçesidir. Çanakkele Boğazında sahil kenarında kurulu ilçenin eski adı Maydos’tur. Çanakkale Savaşı Ecabat sınırları içinde gerçekleşmiştir. Gelibolu yarımadasında yer almaktadır.  Anıtsal Osmanlı kaleleriyle ünlüdür.

İlçenin eski isimleri; Sestos (Akbaş), Koila (Kilye), Madytos (Maydos), Kynossema (Kilitbahir) dır. Ayrıca bu isimler burada yaşamış eski uygarlıkların da adlarıdır.  Eceabata, M.Ö.7. asırda İran, M.Ö.334′de Büyük  İskender, M.Ö.191 yılında Romalılar egemen olmuşlardır.

Bölgede, M.S. 1204 yılıyla başlayan  Venedik, Cenova çatışmaları görülmüştür.  Eceabat, 14. Yy’dan  itibaren Türkler için de ayrı bir önem arz etmeye başlamıştır.  Bu dönemde, Türkmenlerin de batıya göç etmeleri sonucunda , antik Eceabat toprakları Türkmenlerin bir yurdu olmaya başlamıştır.  Fatih Sultan Mehmet döneminde özel bir önem verilmeye başlanan ilçede Kilitbahir ve Bigalı kaleleri inşa ettirilmiştir. Kasım 1914′den itibaren, Eceabat  I. Dünya savaşına sahne olmuştur.

Coğrafi Konum :

Eceabat, Anadolu’nun  kuzeybatı sında  Balkan Yarımadası’ nın Trakya topraklarındadır, Gelibolu Yarımadası’ nın güneyinde Çanakkale iline bağlıdır.

Eceabat’ın  doğusu Boğazı , batısı ve güneyi Ege Denizi ile çevrilidir. Anadolu’da Asya ve Avrupa kıtalarının birbirinden ayrıldığı 2 geçiş noktalarından biridir.

İlçe 26-27 derece doğu meridyenleri ile 40-41 derece kuzey paralelleri arasında yer almaktadır  ve yüzölçümü 490 km 2 dir.

Ulaşım : 

Çanakkale boğazının  önemli bir su yolu olması ve boğazın önünde bulunan adaların önemi yöreyi stratejik açıdan önemli  kılmıştır. Çanakkale’ye ulaşım 2 feribotlarla 2 noktadan sağlanmaktadır.  Deniz taşımacılığıyla ilgili ayrıntılı bilgiye gestasdenizulasim.com.tr sitesinden ulaşabilirsiniz. Çanakkale’ye yaklaşık uzaklığı 3 km dir.

Gezilecek Yerler: 

Eceabat’ın coğrafi konumu, Kapıkule ve İpsala sınır kapılarına yakınlığı, Avrupa – Asya arası turistik ve ticari yol güzergahında olmasından dolayı ilçede sürekli bir yoğunluk mevcuttur. Bunun yanı sıra 1915 Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı sahalar ve Osmanlı dönemine ait eserler ilçemizin tarihi ve kültürel varlıklarıdır. Bu büyük potansiyel bölgenin Milli Park kimliğinin temelidir.

Eceabat, yoğun olarak savaş alanı turizmin yaşandığı bir yerdir. 1915 Çanakkale savaşlarının cereyan ettiği harp mahalleleri günümüzde Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkını teşkil etmektedir ve bu alanlar yoğun sayıda yerli ve yabancı ziyaretçi akınına maruz kalmaktadır. Park içerisindeki Türk Şehitlikleri, anıtları, kitabeleri, yabancılara ait anıt mezarlıklar ve müzeler ziyaretçilerin odağını oluşturmaktadır. Bununla birlikte, ilçe dahilinde bulunan Osmanlı Dönemine ait kaleler, tabyalar ve çeşitli eserlerde tarih turizminin içersinde yer almaktadır.

Eceabat’ın sahip olduğu coğrafi yapısı itibariyle, deniz ve doğa turizmi de son derece elverişlidir. Deniz turizmine uygun günübirlik kamp alanları, temiz sahiller, ve yemyeşil ormanları ile de çevre il ve ilçelerinden yoğun ziyaretçi çekmektedir.

Çanakkale Şehitle Anıtı, Conkbayırı Savaş Alanları, Kabatepe Tanıtma merkez, Kabatepe günübirlik kamp alanı, Kilitbahir Kaleleri, Anafartalar Savaş Alanları, Alçıtepe Savaş Alanları, Bigalı Köyü Atatürk Evi, Kum Limanı Turizm başta olmak üzere ismi sayılmayan yüzlerce anıt, şehitlik ile kamp alanları ilçe turizminin merkezini teşkil etmektedir.

Konaklama Tesisleri:

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam58
Toplam Ziyaret346756
Takvim
Son Dakika Haberler...

Gazete Manşetleri